european aquatics championships

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ

«Προχθές ήμουν εγώ ο τυχερός, σήμερα ήταν ο Ιταλός. Έτσι πάνε αυτά» δήλωσε λίγα λεπτά μετά τον τελικό των 100μ υπτίου και τη δεύτερη θέση στην Ευρώπη ο Απόστολος Χρήστου.

Ο νικητής των 50μ υπτίου ήταν εξαιρετικός και στο 100άρι, κολύμπησε 52.24, τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του, έχασε στο… νήμα από τον ρεκορντμαν Τόμας Τσεκόν (51.21) ο οποίος πήρε την άτυπη ρεβάνς για την προχθεσινή ήττα του στο 50άρι, η οποία αν κρίνουμε από τον πανηγυρισμό του, τον πείραξε αρκετά!

Όπως και να χει ο Χρήστου για 4ο διαδοχικό πανευρωπαικό πρωτάθλημα ανεβαίνει στο βάθρο στα 100μ ύπτιο. Τρίτος ο Γάλλος Μπρουάρ με 52.92!

gkolomeev

Ξανά στο βάθρο ο Γκολομέεβ!

Στην τρίτη θέση της Ευρώπης για το 2022 θα καταταγεί ο Κριστιάν Γκολομέεβ, ο οποίος σε μια πολύ δύσκολη γι αυτόν χρονιά καταφέρνει να πλασαριστεί ξανά μεταξύ των κορυφαίων στο 50άρι ελεύθερο.

Ο 29χρονος πρωταθλητής κολύμπησε 21.75 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου πίσω από τον πρωταθλητή Ευρώπης Μπεν Πράουντ (21.58) και τον Ιταλό Ντεπλάνο (21.60). Ενδεικτικό του ανταγωνισμού ότι ο 4ος ήταν μόλις 3 εκατοστά πιο αργός από τον Έλληνα αθλητή. Μάλιστα αυτό ειναι το τρίτο διαδοχικό βάθρο του Κρίστιαν σε ευρωπαικά πρωταθλήματα.

Το πάλεψε ο Βαζαίος

Στην 6η θέση και φανερά απογοητευμένος από την επίδοση του ήταν ο Ανδρέας Βαζαίος που το πάλεψε αλλά έδειξε πως δεν ήταν έτοιμος για να ανταπεξέλθει σε έναν τελικό που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν απολύτως στα μέτρα του.

Κολύμπησε 1.59.55, δεν κατάφερε να βρεθεί έστω στο 1.58 που έχει κολυμπήσει φέτος, την ώρα που η πρώτη τριάδα έκλεισε ο Λόπεζ με 1.58.34. Πρώτος ήταν ο Ούγγρος Κος με 1.57.72, ενώ δεύτερος ο Ρατσέτι με 1.57.82.