european aquatics championships

ΤΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΦΩΤΟΠΟΥΛΟΥ

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ! Αυτή είναι η λέξη που ήρθε στο μυαλό όλων όσων γνωρίζουμε λίγο καλύτερα τον Απόστολο Χρήστου, ο οποίος μετά από έξι χρόνια σκληρής και επίμονης δουλειάς επιτέλους αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στα 50μ ύπτιο.

Σε μια δύσκολη αποστολή, στην έδρα του μεγάλου αντιπάλου του σε αυτή τη διοργάνωση, Τόμας Τσεκόν, ο Χρήστου έδωσε τη μάχη του, επικράτησε στο… νήμα του Ιταλού και με χρόνο 24.36 που αποτελεί και νέο πανελλήνιο ρεκόρ ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Αυτό ήταν το τέταρτο διαδοχικό μετάλλιο του Χρήστου σε ευρωπαικό πρωτάθλημα, όμως ήταν το πρώτο του χρυσό με όλους μας να ελπίζουμε ότι θα είναι το πρώτο από τα πολλά.

Στην 5η θέση των 100μ πεταλούδας κατετάγη η Άννα Ντουντουνάκη, η οποία το πάλεψε πολύ, ήταν εντός τριάδας για περίπου 80μ, αλλά το 57.91 δεν ήταν αρκετό για να της χαρίσει ένα μετάλλιο. Νικήτρια ήταν η Χάνσον με 56.66, δεύτερη η Βατέλ με 56.80, ενώ τρίτη ήταν η Πούνταρ με 57.27.

Στην άλλη ελληνική συμμετοχή σε τελικό, ο Μάρκος ήταν 8ος με 1.48.05 στα 200μ ελεύθερο, σε μια κούρσα που κυριάρχησε και ξεχώρισε ο Ποποβίτσι, καθώς έγινε ο τρίτος κολυμβητής ατην ιστορία που κατεβαίνει το 1.43 και σημείωσε νέο παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων με 1.42.97!

Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και 10η θέση για τον Ασπουγαλή στα 50μ προσθίου με τον Έλληνα πρωταθλητή να ισοφαρίζει το ατομικό του ρεκόρ 27.55.

Τέλος, 11η ήταν η Νόρα Δράκου στα 50μ ελεύθερο γυναικών με 25.20 με την 8η αθλήτρια να κολυμπά 24.99.